Türkçe Dil Bilgisi

ANLATIM BİÇİMLERİ
TARTIŞMA:
Samimi, konuşuyormuş gibi bir dille anlatım yapılır. Soru-cevaplara yer verilir. Anlatım sırasında oysa, fakat… gibi bağlaçlar kullanılır. Okuyucunun düşüncesini değiştirme çabası vardır.

♦ Edebiyat metninin dili günlük iletişim dilinden bütün bütüne ayrıymış gibi görülegelmiştir bizde. İstiareli, aktarmalı, doğallıktan uzak bir dil olarak düşünülmüştür hep. Edebiyat sözcüğü; süslü püslü, özentili, abartmalı ve boş sözler yığını gibi bir anlam kazanmıştır bu yüzden. Bunu da, edebiyat dilini günlük dilden apayrı gören bir anlayışa bağlayabiliriz; oysa edebiyat dili günlük dilden tümüyle kopuk bir dil değildir. Gündelik dilin güzel, duygusal bir doku içinde yeniden düzenlenimidir bir bakıma.

♦ İnsanları olduğu gibi kabul etmenin erdeminden söz ederler hep. Ben buna katılmıyorum; çünkü insanları olduğu gibi kabul edecek, kimi zaman yanlış ve yalanı da doğru kabul edecek var mı? Varsa erdemsizliğine kılıf arıyordur. Bu kılıf niçin ben olayım? Niçin çirkinlikleri, ikiyüzlülükleri hoşgörüyle örteyim.

♦ Kitap öyle bir iletişim aracı oldu ki onun yerini hiçbir şey dolduramadı. Elektronik araçlar yüzünden kitabın günlerinin sayılı olduğunu söyleyenler yanılmaktadır; çünkü kitabın efendisi olan insan, ekran önünde köle durumun düşürülmek istenmektedir; oysa insan köleliği kabul etmeyecektir.

♦ Eleştirmeden yazdıklarına ilgi bekleyen yazarları hiç anlamıyorum. Bir şeyleri başkalarından beklemek de bana anlamsız gelir. Şimdiye kadar, yazdıklarıma kimseden onay beklemedim; oysa birçok genç yazar, yazdıklarının güzelliğini başkalarının onaylamasını bekliyor. Bilmiyorlar ki, yazı yazarı için güzelse güzeldir; güzel değilse, güzel değildir.

♦ Bazı arkadaşlarımız tatil günlerinde, tembellik yapmaktan ve başıboş dolaşmaktan başka bir şey yapmıyorlar. Onları hiç anlamıyorum. Tatil günleri de, okul günleri de bizim için eğlenceli, verimli ve güzel olabilir. Bence ne oyundan vazgeçmeliyiz ne de kitaptan.

♦ Bu memleket niçin bizim? Dört yüz atlıyla Orta Asya’dan gelip fethettiğimiz için mi? Böyle diyenler gerçekten benimsemiyor, anayurt saymıyorlar bu memleketi. Gurbette biliyorlar kendilerini yaşadıkları yerde. Frigyalılar, Yunanlılar, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Moğollar da fethetmişler Anadolu’yu. Ne olmuş sonunda? Anadolu onların değil, onlar Anadolu’nun malı olmuş. Bu memleket bizim olduğu için bizim. Fethettiğimiz için değil.

GÖNDEREN: Altınyıldız Koleji Türkçe Öğretmeni Erdal KARACA

85 yorumlar

Yorum formuna geç

  • İrem on 16 Aralık 2012 at 20:36

  Bu site çok güzel herkese tavsiye edeceğim sınavlarıma çok yardımcıda bulundu.Levent hocama da çok teşekkürler.

  • Selenay on 02 Mart 2013 at 17:03

  Abartısız 2-3 saatten beri araştırıp duruyorum ama bir sonuca ulaşamadım daha diğer sitelerde saçma saçma şeyler var ama bu sitede amacıma ulaştım inşallah doğru konuyu araştırmışımdır tşk ediyorum bu siteyi açana

  • Bekir on 05 Ekim 2013 at 12:00

  Arkadaşlara sizi tavsiye edeiyorum…siteniz çok iyi…teşekkürler..

  • Selda Çanşalı on 03 Mayıs 2014 at 15:40

  Muhteşem bir siteniz var. Çalışmalarınızı çok beğeniyorum. Teşekkür ederim.

  • Khan on 13 Nisan 2015 at 10:53

  Hocam harika bir çalışma olmuş; gerek öz anlatımı, gerek geniş içeriği ile. Bilginin bedeli öğretildikçe ödenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: