Türkçe Dil Bilgisi

    

ANLATIM BİÇİMLERİ
AÇIKLAMA:
Açık, sade bir dil kullanılır. Tanımlama ve örneklere sıkça yer verilir. Daha çok düşünce yazılarında kullanılır.

♦ Memduh Şevket Esendal öykülerini sade ve temiz bir Türkçe’yle yazmış, öykücülükte Çehov tarzını benimsemiştir. Onun öykülerini okuyanlar eserin içinde kendilerini, çevrelerini ve hayatta karşılaştıkları kişileri bulur gibi olurlar. Esendal, günlük hayatı iyimser bir hava içinde verir. Öykülerindeki olaylar son derece basittir.

♦ Anne baba, çocuğa ilkokula ve hayata hazırlayıcı kitaplar okumalıdır. Böylece çocuk dikkatini belli bir konu üzerinde toplayabilmeyi öğrenir. Aynı zamanda başladığı işi bitirme ve problem çözme yetenekleri gelişir. Bu, çocuğun sorumluluk duygusunun gelişmesini sağlar.Oyun, çocuğun duygularını, özlemlerini, korkularını, kısacası iç dünyasını yansıttığı bir tiyatro sahnesidir. Oyun, çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve yetişmesinde önemli bir etkendir. Oyun yoluyla çocuk duygularını ve ihtiyaçlarını ifade imkânı bulur.

♦ Çocuğa, ilköğretim yıllarında verilen harçlıklarla birlikte bazı sorumluluklar da verilmelidir. Çocuk, zaman zaman kalemini kendi harçlığı ile almalı ve bu konuda aileden maddi destek görmemelidir. Anne babanın bu konuda en büyük görevi, çocuğa harcama yapmayı öğretmesi olacaktır.

♦ Yurdumuzda son yıllarda, her yıl ortalama 90- 100 felsefe kitabı yayımlanmakta ve 2- 3 felsefe dergisi çıkmaktadır. Felsefe kitaplığının tarihine bakacak olursak, Osmanlı Devleti’nden kalan birkaç kitapla işe başlandığını görürüz.

♦ Türk Edebiyatı ile ilgili elimize geçen en eski yazılı eserler Orhun Abideleri olarak bilinmektedir. 8. yüzyıla ait olduğu belirlenen bu eserler bugünkü Moğolistan sınırları içerisinde bulunan Orhun Nehri kıyısında çıkarıldığından bu isimle anılmaktadır. Günümüzde eser üzerine araştırmalar hala sürdürülmektedir

GÖNDEREN: Altınyıldız Koleji Türkçe Öğretmeni Erdal KARACA

85 yorumlar

Yorum formuna geç

  • İrem on 16 Aralık 2012 at 20:36

  Bu site çok güzel herkese tavsiye edeceğim sınavlarıma çok yardımcıda bulundu.Levent hocama da çok teşekkürler.

  • Selenay on 02 Mart 2013 at 17:03

  Abartısız 2-3 saatten beri araştırıp duruyorum ama bir sonuca ulaşamadım daha diğer sitelerde saçma saçma şeyler var ama bu sitede amacıma ulaştım inşallah doğru konuyu araştırmışımdır tşk ediyorum bu siteyi açana

  • Bekir on 05 Ekim 2013 at 12:00

  Arkadaşlara sizi tavsiye edeiyorum…siteniz çok iyi…teşekkürler..

  • Selda Çanşalı on 03 Mayıs 2014 at 15:40

  Muhteşem bir siteniz var. Çalışmalarınızı çok beğeniyorum. Teşekkür ederim.

  • Khan on 13 Nisan 2015 at 10:53

  Hocam harika bir çalışma olmuş; gerek öz anlatımı, gerek geniş içeriği ile. Bilginin bedeli öğretildikçe ödenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: