Öğretmenlerin ve Öğrencilerin Buluşma Noktası

ANLATIM BİÇİMLERİ
AÇIKLAMA:
Açık, sade bir dil kullanılır. Tanımlama ve örneklere sıkça yer verilir. Daha çok düşünce yazılarında kullanılır.

♦ Memduh Şevket Esendal öykülerini sade ve temiz bir Türkçe’yle yazmış, öykücülükte Çehov tarzını benimsemiştir. Onun öykülerini okuyanlar eserin içinde kendilerini, çevrelerini ve hayatta karşılaştıkları kişileri bulur gibi olurlar. Esendal, günlük hayatı iyimser bir hava içinde verir. Öykülerindeki olaylar son derece basittir.

♦ Anne baba, çocuğa ilkokula ve hayata hazırlayıcı kitaplar okumalıdır. Böylece çocuk dikkatini belli bir konu üzerinde toplayabilmeyi öğrenir. Aynı zamanda başladığı işi bitirme ve problem çözme yetenekleri gelişir. Bu, çocuğun sorumluluk duygusunun gelişmesini sağlar.Oyun, çocuğun duygularını, özlemlerini, korkularını, kısacası iç dünyasını yansıttığı bir tiyatro sahnesidir. Oyun, çocuğun sağlıklı bir şekilde gelişmesi ve yetişmesinde önemli bir etkendir. Oyun yoluyla çocuk duygularını ve ihtiyaçlarını ifade imkânı bulur.

♦ Çocuğa, ilköğretim yıllarında verilen harçlıklarla birlikte bazı sorumluluklar da verilmelidir. Çocuk, zaman zaman kalemini kendi harçlığı ile almalı ve bu konuda aileden maddi destek görmemelidir. Anne babanın bu konuda en büyük görevi, çocuğa harcama yapmayı öğretmesi olacaktır.

♦ Yurdumuzda son yıllarda, her yıl ortalama 90- 100 felsefe kitabı yayımlanmakta ve 2- 3 felsefe dergisi çıkmaktadır. Felsefe kitaplığının tarihine bakacak olursak, Osmanlı Devleti’nden kalan birkaç kitapla işe başlandığını görürüz.

♦ Türk Edebiyatı ile ilgili elimize geçen en eski yazılı eserler Orhun Abideleri olarak bilinmektedir. 8. yüzyıla ait olduğu belirlenen bu eserler bugünkü Moğolistan sınırları içerisinde bulunan Orhun Nehri kıyısında çıkarıldığından bu isimle anılmaktadır. Günümüzde eser üzerine araştırmalar hala sürdürülmektedir

GÖNDEREN: Altınyıldız Koleji Türkçe Öğretmeni Erdal KARACA

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

85 Responses to Türkçe Dil Bilgisi

1 7 8 9
  • Bu site çok güzel herkese tavsiye edeceğim sınavlarıma çok yardımcıda bulundu.Levent hocama da çok teşekkürler.

  • Abartısız 2-3 saatten beri araştırıp duruyorum ama bir sonuca ulaşamadım daha diğer sitelerde saçma saçma şeyler var ama bu sitede amacıma ulaştım inşallah doğru konuyu araştırmışımdır tşk ediyorum bu siteyi açana

  • Arkadaşlara sizi tavsiye edeiyorum…siteniz çok iyi…teşekkürler..

  • Muhteşem bir siteniz var. Çalışmalarınızı çok beğeniyorum. Teşekkür ederim.

  • Hocam harika bir çalışma olmuş; gerek öz anlatımı, gerek geniş içeriği ile. Bilginin bedeli öğretildikçe ödenir.

1 7 8 9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklam

Reklamlar
Facebook
Banner Kodu