Öğretmenlerin ve Öğrencilerin Buluşma Noktası
Emek Hırsızları
Sitemden indirilen etkinliklerden adımı ve site ismimi silerek kendi sitelerine yükleyen veya başka sitelere gönderen kişiler hakkında yasal işlem başlatacağımı ve adını emek hırsızı olarak sitemde yayınlayacağımı kamuoyuna bildiririm.
Reklamlar
Arşivler
Telif Hakkı
Ziyaretçi Sayacı
  • 1.182
  • 1.908
  • 64.786
  • 21.771.821

ANLATIM BİÇİMLERİ
ÖYKÜLEME ( HİKAYE ETME ):
Olaya dayalı anlatım biçimidir. Olay, kişi ve mekana bağlı olarak anlatılır. Olayın bir zaman akışı vardır. Hareketlidir. Roman, hikaye ve masalların anlatımı öyküleyici anlatım biçimindedir.

♦ Ağır adamlarla kahveye girdi Mehmet. Olanları düşündü bir süre. Otursam mı oturmasam mı diye bir tereddüt geçirdi. Sonra oturdu bir köşeye isteksiz. Babadan kalma tütün tabakasını çıkardı, kalınca bir sigara sardı. Öyle dalmıştı ki masasına konan çay bardağının sesi bile dikkatini çekmemişti.

♦ Hacı Süleyman yürüye yürüye dik bir kayalığın dibine vardı. Her yan keklik ötüşü kesilmişti; ancak binlerce kekliğin bir taneciği bile ortada yoktu. Hacı Süleyman köpeğine kızdı.: “Senin burnun yok mu be? A it oğlu it!’’ diye çıkışarak köpeğe bir tekme attı. Köpek kuyruğunu ardına kıstı ve beş on adım öteye kaçtı. Hacı Süleyman’ın gözlerini kan bürümüştü. Bu keklik bolluğunda üç beş çift olsun vurmasın ha? Elinden gelseydi, çifteyi güneşe tutup öldürücülük hırsını doyurmak için ateş edecek ve güneşi kör edecekti. Gözleriyle dört bir yanı arıyordu. İsterse keklik olmasın, canlı bir şey vurup öldürebilseydi içi oldukça rahat edecekti.

♦ Bir zamanlar bakırcılar, bakırı ateşe tutarlar, çekiçle döverek tencere, tava, güğüm yaparlardı. Ketenler, ahşap tezgâhlarda elle dokunur, mekikleri göz nuruyla sarılırdı. Taş, elle yontulurdu. Kireç taşı, odun ateşi ve insan emeğiyle yakılıp kireç yapılırdı; tuğlanın çamuru ayakla çiğnenirdi.

♦ Öğleyin Sami ile birlikte çıktılar okuldan. Kahvenin önünden geçerken Yaşar Efendi’yi gördü:
– Yaşar Amca, dedi bizim güvercinleri sana getirsem olur mu? Evde hep kapalı duruyorlar. Hiç salamıyoruz.

♦ Orhan bir an durdu. Ta boğazına bir şey gelip düğümlendi. Ne diyecek diye bekleyen annesi sözü değiştirdi. Kadına Orhan’ın üzüleceğini, bu konuyu kapatmasını, el yüz işaretleriyle anlatmaya çalıştı.

♦ Okula gitmek için evden çıktığı bir sabah, yolda elişi ödevini çantasına koymayı unuttuğunu hatırladı. Bir koşu geri döndü. Sokak kapısı açıktı. İçeri girdi. Koridoru geçti. Tam ‘‘anne’’ diye seslenecekken annesi ile babasının ayakta konuştuklarını duyunca durdu.

♦ Öğleden sonra deniz kenarına indi. Balıkçı Ahmet Çavuş’a yalvardı. Biraz gezeyim diye sandalı aldı. Açıldı, açıldı. Sonra durdu. Bozuk saatini çıkardı. Kapağını açtı. Sonra saatini suya bıraktı. Saat, döne döne batmaya başladı. Bu, ona çok sevdiği arkadaşının bir hediyesiydi.

GÖNDEREN: Altınyıldız Koleji Türkçe Öğretmeni Erdal KARACA

Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26

85 Responses to Türkçe Dil Bilgisi

1 7 8 9
  • Bu site çok güzel herkese tavsiye edeceğim sınavlarıma çok yardımcıda bulundu.Levent hocama da çok teşekkürler.

  • Abartısız 2-3 saatten beri araştırıp duruyorum ama bir sonuca ulaşamadım daha diğer sitelerde saçma saçma şeyler var ama bu sitede amacıma ulaştım inşallah doğru konuyu araştırmışımdır tşk ediyorum bu siteyi açana

  • Arkadaşlara sizi tavsiye edeiyorum…siteniz çok iyi…teşekkürler..

  • Muhteşem bir siteniz var. Çalışmalarınızı çok beğeniyorum. Teşekkür ederim.

  • Hocam harika bir çalışma olmuş; gerek öz anlatımı, gerek geniş içeriği ile. Bilginin bedeli öğretildikçe ödenir.

1 7 8 9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Reklamlar
Reklamlar
Facebook
Banner Kodu