Belirli Gün ve Haftalar

KANSER HAFTASI (1-7 NİSAN)
Kanser Haftaları 1956 yılında kurumumuzun teklifi üzerine Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Dairesi Başkanlığı’nın 30 Mart 1970 tarih ve 1600 sayılı Tebliğler Dergisi’nde yayınlanan kararı ile birçok Dünya ülkesinde olduğu gibi Nisan ayının ilk haftası, Türkiye’de de “Kanserle Savaş Haftası” olarak kabul edilmiştir. Bu hafta içersinde tüm ülkede üniversiteler, sağlık kuruluşları ve okullarda toplantı ve konferanslar düzenlemekte, basın yayın kuruluşları işbirliğiyle halk eğitimi yapılmaktadır. Bu hafta içinde kurumumuz kanserle ilgili afiş, broşür ve kitapçıklar dağıtmakta, video gösterileri düzenlemekte, okul ve benzeri yerlerde konferanslar düzenlemektedir. Kanser konusundaki genel bilgileri içeren kitapçık hafta içinde halkımıza ve öğrencilere dağıtılmaktadır.

Hafta içinde ilk yıllardan itibaren kanserden korunma, erken tanı ve tedavi konularında halkın bilgi edinmesini sağlamak için, broşür, afiş, kitapçıklar bastırılmakta, tüm yurtta halkımıza, en uzak bölgelerindeki okullara, sağlık kuruluşlarına bile dağıtımı sağlanmaktadır. Ayrıca konferanslar düzenlenmekte, radyo, televizyon, gazete, dergi ve diğer yayın organları ile toplum aydınlatılmaya çalışılmaktadır.
Kaynak: Türk Kanser Araştırma Kurumu

KANSER NEDİR?
Vücudumuzda tüm organlar hücrelerden oluşur. Hücreler vücudumuzun en küçük yapıtaşlarıdır ve ancak mikroskopla görülebilirler.
Sağlıklı vücut hücreleri (kas ve sinir hücreleri hariç) bölünebilme yeteneğine sahiptirler. Ölen hücrelerin yenilenmesi ve yaralanan dokuların (vücut içi ve dışındaki) onarılması amacıyla bu yeteneklerini kullanırlar. Fakat bu yetenekleri de sınırlıdır. Sonsuz bölünemezler. Her hücrenin hayatı boyunca belli bir bölünebilme sayısı vardır. Sağlıklı bir hücre gerektiği yerde ve gerektiği kadar bölüneceğini bilir.
Buna karşın kanser hücreleri, bu bilinci kaybeder, kontrolsüz bölünmeye başlar ve çoğalırlar. Kanser hücreleri birikerek tümörleri (kitleleri) oluştururlar, tümörler normal dokuları sıkıştırabilirler, içine sızabilirler yada tahrip edebilirler. Eğer kanser hücreleri oluştukları tümörden ayrılırsa, kan yada lenf dolaşımı aracılığı ile vücudun diğer bölgelerine gidebilirler. Gittikleri yerlerde tümör kolonileri oluşturur ve büyümeye devam ederler. Kanserin bu şekilde vücudun diğer bölgelerine yayılması olayına metastaz adı verilir.
Kanserler oluşmaya başladıkları organ ve mikroskop altındaki görünüşlerine göre sınıflandırılırlar. Farklı tipteki kanserler, farklı hızlarda büyürler, farklı yayılma biçimleri gösterirler ve farklı tedavilere cevap verirler. Bu nedenle kanser hastalarının tedavisinde, var olan kanser türüne göre farklı tedaviler uygulanır.

KANSERİN NEDENLERİ
Kanserin sebebi henüz kesin olarak bilinmemektedir. Kanser hastalığı için iki grup risk faktörü vardır. Kanser için risk faktörleri yaşam şekillerine, yaşa, cinsiyete ve aile öykülerine bağlı olarak değişir. Bir başka risk grubu ise çevresel faktörlerdir.
• Sigara alkol kullanımı,
• Uzun süre ve tehlikeli saatlerde güneş altında kalma,
• Aşırı dozda röntgen ışınına maruz kalma,
• Bazı kimyasal maddeler (katran, benzin, boya maddeleri, asbest v.b.)
• Bazı virüsler
• Hava kirliliği
• Radyasyona maruz kalma,
• Kötü beslenme alışkanlığı

KANSER TEHLİKESİNİN 7 HABERCİSİ
Kanserin belirti ve bulguları köken aldığı doku ve organlara göre değişir. Hatta bazen hiç belirti ve bulgu vermeden kontrol muayenelerinde kanser tanısı konulabilir.

Aşağıdaki belirtilere dikkat edin:
Memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler
Rahim ve makattan gelen normal olmayan bir kanama veya akıntı
İyileşmeyen yaralar
Uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük
Yutkunma güçlüğü ve hazımsızlık
Ben ve siğillerde meydana gelen büyüme, kanama, renk değişikliği, yara…
Büyük ve küçük abdest yapmakta ki değişiklikler

KANSERDE ERKEN TANI
• Tedavi şansını artırır
• Tedaviyi kolaylaştırır
• Tedavi giderlerini azaltır
• Doku ve organ kaybını önler
• Sakatlık bırakmaz
HAYAT KURTARIR

Günümüzde, milyonlarca insan kanserli yada kanseri tedavi edilmiş olarak yaşamaktadır. Kanser tanısı ne kadar erken konursa, tedavisi o kadar erken başlar ve kanser tedavisi ne kadar erken başlarsa tedavinin başarıya ulaşma şansı da o kadar yüksek olur.
KAYNAK:Yük.Bio.Olcay Irmak

KANSER VE DEPRESYON
Kanser, işaret ettiği anlamın ötesinde etkilere sahip, içerdiği riskten daha fazla korkutan, kişiyi bütün içindeki yerinden, bağlantılarından kopartan bir yük taşır.
Sağlığını yitiren kişi bu kayıp karşısında şaşırır, olanlara inanamaz, öfkeye kapılır, kederlenir. Karışık duyguların hakim olduğu yas dönemi bir kaç hafta sonra yerini uyum çabalarına, savaşma isteğine ve umutlara bırakmaya başlar. Ancak bazen hastalık kişiye bir toparlanma şansı tanımayacak kadar ağır seyreder. Ya da kişi kendine özgü duyarlılıkları nedeniyle bir türlü toparlanamaz, yas dönemi uzar, sıkıntı ve endişe klinik bir tabloya, depresyona dönüşür.

Kanser tanısı ile karşılaşma, tekrarlama ya da metastaz haberini alma ile hayatın anlamı değişir, hastalık dışında birşey düşünmek imkansız hale gelebilir. Hasta herşeye karşı ilgisiz ve isteksiz olabilir. Tedaviler ve iyi sonuçlarla birlikte yeni umutlar, üstesinden gelinecek güçlükler bu endişeleri tamamen ortadan kaldırmasa da azaltır, zamanla endişeler, kuşkular daha az düşünülür ve günlük hayatın akışı daha fazla önem kazanmaya başlar. Bu akışı bozan, kansere yakalanan kişilerin hemen hemen beşte birini depresyona duyarlı kılan bazı etmenler kederin, hastalığı yenme isteğine egemen olmasına neden olabilir.
Kanser tanısı ile başa çıkabilme gücü bir çok değişkenle ilgilidir. Hasta ile ilgili özellikler (yaş, cinsiyet,eğitim, kişilik özellikleri), hastalığa ve sağaltımlara ilişkin değişkenler (yeti yıkımı yapan belirtiler, kanser yerleşimi, prognoz, ağrı, yaşam kalitesini ne oranda düşürdüğü, yaşam amaçlarını kariyer, evlilik, aile gibi) nasıl etkilediği ve çevresel özellikler (sosyal destek ağı, duygusal alanda destekleyici olarak algılanan bir kişinin varlığı, ekonomik olarak tedavileri karşılayabilme gücü) kanser tanısı ile baş etmeyi etkiler. En sık görülen psikiyatrik bozukluklar uyum bozukluğu ve depresyondur.
Kaynak:Prof. Dr. Hayriye ELBİ

KANSER
Beklenmedik bir anda vücudun bir yerinde,
Başlayınca hücreler fazlaca üremeye,
Anlaşılır iki ‘kanser ‘kapımızı çalıyor,
Mutlu hayatımızı artık tehdit ediyor.
“Kanserden korkmamalı, geç kalmaktan korkmalı”
Bunun için de sık sık muayene olmalı.
Çabuk iyileşmeyip, uzun süren yaralar,
İlk belirtileridir sesteki kısılmalar.
Sağlık düzenimizin zamanla bozulması,
Hepimizi de üzer sağlığın sarsılması.
Sigara ile içki kanserin can dostları,
Hiç zaman geçirmeden bırakalım onları.
Kirli hava, is, (kurum, sebebin diğerleri,
Temiz hava alarak kollarız ciğerleri.
Yaralan ‘kaşımak kanseri davet eder,
Kaşınmayan yaralar elbette çabuk geçer.
Her çağımızın amansız hastalığı,
Onu iyi tanıyıp korumalı sağlığı.
Düzenli bir yaşayış, sağlık muayenesi,
Sağlıklı olabilmek mutluluk hazinesi.
Beytullah HATOĞLU

KANSERLE SAVAŞ
Kansere neden olan maddeler ve etkenler
Toplumca tanınarak Önlemler bilinmeli.
Kansere savaş açan kurumlar ve dernekler
Dikkatle izlenerek candan desteklenmeli.

Kanserin uyarısı olan tüm belirtiler,
Görüldüğünde hemen bekime gidilmeli.
Sigara ile alkol kesin ‘birer sebepler,
Bu alışkanlıklar toplumca terk etmeli.

Kimyasal maddelerle çeşitli ışınlardan,
Dikkatlice kaçınıp önlemler alınmalı.
Sağlam vücutlardaki geçmeyen yaralardan,
Korkmadan ve acilen hekime ulaşmalı.

Ben ve siğillerdeki büyüme ve gelişme,
Renk değişiklikleri, yaralar açılması,
Ateş ve zayıflama gördüğünde gecikme,
Hekime kontrol ol, zarardır geç kalması.

Onkoloji servisi, onkolog hekimlerle,
Işın ve ilaç ile savaşır gece gündüz.
Yeter iki sen geç kalma koş onlara güvenle,
Sağlık içinde geçsin şu doyumsuz ömrümüz.
Beytullah HATOĞLU

Updated: 29 Mayıs 2020 — 14:59

15 Comments

Add a Comment
  1. Bence de çok güzel olmuş.

  2. Harika bir site. Her yeni bilgiyi de öğrenebiliyorsun, tek kelime ile mükemmel.

  3. Çok güzel olmuş.Gerçekten çok beğendim.Bu siteden çok faydalandım.

  4. berranur çınar

    Çok güzel, bu sayfadan çok yararlanacağım.

  5. Merhaba öncelikler sitenizi çok beğendiğimi söylemek isterim…Ben üniversitede Türkçe öğr. 3.sınıftayım. Çocuk edebiyatı dersinde ninni konusunu sunuyorum…Ninnilerin özellikleri ile ilgili görsel bir etkinlik yapmak istiyorum. Bu konuda orjinal bir etkinliğiniz var mı varsa öğrenebilir miyim? Çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.