Belirli Gün ve Haftalar

İLKÖĞRETİM HAFTASI (Okulların açıldığı hafta)
Her yıl ilkokullarımızın eğitim ve öğretime başladığı ilk hafta, ilköğretim Haftası olarak kutlanır. Yurt genelindeki bütün ilköğretim okullarımızda törenler yapılır, haftanın anlam ve önemi üzerinde durulur. Bu hafta süresince ilköğretim okullarımızda bayram havası yaşanır.

Her Türk çocuğuna, milli eğitimin genel amaçlarına ve temel ilkelerine uygun olarak iyi bir vatandaş için gerekli temel ilkelerine uygun olarak iyi bir vatandaş için gerekli temel bilgi, beceri ve alışkanlıkları kazandırmak onları ilgi ve yetenekleri doğrultusunda ve milli ahlak anlayışına uygun olarak yetiştirmek ve böylece öğrencilerin beden ve ahlak gelişimlerini sağlamak, ilköğretimin temel amacını oluşturmaktadır.

İlköğretim zorunlu öğrenim çağında bulunan kız ve erkek çocuklar için zorunlu ve devlet okullarında parasızdır.

Zorunlu öğrenim çağı, çocuğun altı yaşını bitirdiği yılın eylül ayında başlar, 14 yaşını bitirip 15 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biter. Zorunlu öğrenim çağı, Milli Eğitim Bakanlığı kararı ile gerektiğinde değiştirilebilir.

Ülkemizde ilköğretimin diğer bir adı da temel eğitimdir. Zorunlu öğrenim çağında olup, zihinsel, sosyal, ruhsal ve benzeri özürleri bulunan çocukların öğrenim görmelerini de devlet sağlamaktadır. Zeka yapıları bakımından özellik taşıyan çocukların eğitimleri için özel öğretim kurumları açılır. Bunun yanında anne veya babası olmayan, anne veya babası tarafından terkedilmiş olan çocuklar da yine devletçe açılmış olan “Yetiştirme Yurtları”nda eğitimlerini tamamlarlar.
İLKÖĞRETİMİN ÖNEMİ (Konuşma)
İlköğretim, insan hayatının en anlamlı ve en önemli aşamasıdır. Bugün heyecanla ilk defa okula gelen birinci sınıflar! Kısa bir süre sonra, okulun ikinci bir aileniz olduğunu, öğretmenlerinizin sizi anne ve babanızın şefkatiyle sevdiğini, sevinerek göreceksiniz. Kalem tutmayı öğrendiğiniz an, ilk başarı tadının unutulmazlığını ve doyumsuzluğunu yaşayacaksınız.

Sınıflarımızda, engin ve kararlı bakışlarıyla, bizlere güven ve güç veren Başöğretmenimiz Atatürk’ü tanıyınca gururlanacaksınız. Öğretmenlerinizin öğrettiği her harfin kavranılmasıyla, kendinizdeki ilerlemeleri siz de sezinlemeye başlayacaksınız. Bu, sizlere haklı ve mutluluk dolu duygular yaşatacaktır. İşte bu başarının ta kendisidir. Okuma yazma öğrenmenizle birlikte başarının doruklarına ulaşacaksınız.

İleri sınıflarda olanlar, kendi seviyelerindeki arkadaşlrıyla bilgi yarışmalarına, yarışma sınavlarına katılacaklardır. Bu gibi durumlarda okulunuzu, öğretmeninizi, şahsınızı yüceltmek için bütün gücünüzü kullanacaksınız. Böylece, erişilmesi güç sanılan mutluluğu, doyumsuz başarıyı yakalayacak, doyasıya özümleyeceksiniz.

Sabahları hep birlikte içmekte olduğumuz öğrenci andının çok zengin bir anlamı vardır. Sizlere öz benliğinizi, ilkelerinizi, hedefinizi hatırlatması açısından önemlidir.And yemindir, verilmiş sözdür.Bunun için de kutsaldır. Andımıza bağlı kalmak kişiliğinizi yüceltecektir.

İstiklal Marşımızın eşliğinde, göndere çekilmekte veya gönderden indirilmekte olan Türk Bayrağının karşısında, esas duruşta, gururla kabaran göğsünüz, milletimizin zor günlerindeki güvencesi ve cesaret kaynağı olacaktır.
Başöğretmenimiz Atatürk’ün büyüklüğünün kitaplara ve
kalplere sığmadığını sezinledikçe,onu daha içtenlikle seveceksiniz. Ana dilimiz olan güzel Türkçemizi kullanmaktaki beceriniz geliştikçe, bu dil ağzınızda türküleşecektir! Başarılarınız, devletimizi ve milletimizi yücelttikçe, hep birlikte daha mutlu ve daha güçlü olacağız!

HAFTAYLA İLGİLİ GÜZEL VE ÖZLÜ SÖZLER

Milli Kültürün her çığırda yükselmesi Türk Cumhuriyetinin temel direği olarak sağlanacaktır.
ATATÜRK

Bir millet irfan ordusuna malik olamadıkça, meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, zaferlerin yaşayacak sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla kaimdir.
ATATÜRK

Dağları delen, göklerde uçan, moleküllerden yıldızlara kadar her şeyi gören, aydınlatan, inceleyen uygarlığın gücünün ve yüceliğinin karşısında, Ortaçağ anlayışlarıyla ilkel, boş inançlarla yürütmeye çalışan milletler mahvolmaya, hiç olmazsa esir ve alçalmış olmaya mahkumdur.
ATATÜRK

Bir yandan bilgisizliğin yok edilmesiyle uğraşırken, bir yandan da, ülke çocuklarını toplumsal ve ekonomik hayatta, etkin ve verimli kılabilmek için pek gerekli olan temel bilgileri etkin biçimde vermek, eğitim yönetimimizin temelini oluşturmaktadır.
ATATÜRK

Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.
ATATÜRK

ŞİİRLER

İLKÖĞRETİM HAFTASI
İlköğretim hayatta ilk adım eğitime,
Bu hafta başlıyoruz, yeniden öğretime.
Öğretmenim, okul, biz, ne mutlu bir üçlüyüz.
Birlikte anlamlıyız, öğrendikçe güçlüyüz.

Bayrağı, Atatürk’ü ilkokulda tanıdık.
Burada yetişerek ileri hazırlandık.
Ünlü karatahtanın rengini biz akladık.
Andımızı söyledik, marşımızı haykırdık.

İlkokulda öğrendik kitapla dost olmayı,
Okuyup, öğrenek gerçeğe ulaşmayı.
Birlikte çalışarak, birlikte yaşamayı,
Yine burada kavradık sosyal dayanışmayı.

Derdimizi yazıyla kurallıca anlattık,
Tertip düzen duygusu ve başarıyı tattık.
Zilin her çalışında aynı heyecan duyduk.
İlkokulda yılları başarıyla doldurduk.

Mutlu beş yıl sonunda ulaştık amaçlara,
Planlı çalışmayla hazırız yarınlara.
Öğretmenim, okul, biz, ne mutlu bir üçlüyüz.
Birlikte bir bütünüz, öğrendikçe güçlüyüz.
Beytullah HATOĞLU
İLKÖĞRETİM HAFTASI
Elli iki haftanın en mut1usuna geldik.
Öğretmenimiz ile okulu çok özledik.
Tatilimizi yaptık, yeterince dinlendik.
Derslere başlamayı sabırsızca bekledik.

Bir bayram bizim için İlköğretim Haftası.
Kalbimizde heyecan, elde okul çantası.
Koşarak, heyecanla geldik okulumuza,
Bıraktığımız yerden devam oyunumuza.

Öğretmenimiz bize yine ders anlatacak,
Elinde tebeşirle bilgiler kavratacak.
Okulumuz güneştir, bizleri aydınlatan,
Doyumsuz zevk alırız, okulda bulunmaktan.

İlköğretim hayatta bize ilk basamaktır.
Bizlere düşen ödev, çalışmak, kavramaktır,
Atlaslar, haritalar, yeni yeni bilgiler,
Sayı1arın ardına saklanmış problemler.

Her öğretim yılında güvenle çalışalım.
Bu mutlu toplulukla amaca ulaşalım.
Yine elde edelim, hep üstün başarılar,
Bizden küçüğe sevgi, büyük1ere saygılar.
Beytullah HATOĞLU

Updated: 29 Mayıs 2020 — 14:59

15 Comments

Add a Comment
  1. Bence de çok güzel olmuş.

  2. Harika bir site. Her yeni bilgiyi de öğrenebiliyorsun, tek kelime ile mükemmel.

  3. Çok güzel olmuş.Gerçekten çok beğendim.Bu siteden çok faydalandım.

  4. berranur çınar

    Çok güzel, bu sayfadan çok yararlanacağım.

  5. Merhaba öncelikler sitenizi çok beğendiğimi söylemek isterim…Ben üniversitede Türkçe öğr. 3.sınıftayım. Çocuk edebiyatı dersinde ninni konusunu sunuyorum…Ninnilerin özellikleri ile ilgili görsel bir etkinlik yapmak istiyorum. Bu konuda orjinal bir etkinliğiniz var mı varsa öğrenebilir miyim? Çok teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.